کارتریج پرینتر اچ پی چیست؟

5
(4)

کارتریج پرینتر اچ پی چیست؟

کارتریج پرینتر اچ پی چیست؟ نکته مهمی که در خرید کارتریج پرینتر اچ پی باید مورد توجه قرار داد، نوع مواد مصرفی آنهاستزیرا در صورت نامرغوب بودن، می تواند شما را متحملهزینه‌ها و خسارات فراوانی کند.

تمامی دستگاه های پرینتر اچ پی که مشتریان گرامی از نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی خریداری می کنند. تا یکسال گارانتی خدمات پس از فروش پرینتر اچ پی دارند.نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی در صورت بروز هر گونه ایراد در دستگاه پرینتر اچ پی بدون دریافت. هیچگونه هزینه از مشتری ایراد دستگاه پرینتر اچ پی را رفع کرده. و خدمت مشتری دستگاه پرینتر اچ پی را تحویل میدهند.

به این مواد مصرفی در پرینترهای جوهرافشان اچ پی، جوهر اچ پی و در پرینترهای لیزری پودر اچ پی و یا تونر گفتهمی‌شود.

مخزنی که تونر یا جوهر درون آن قرار می‌گیرند. کارتریج اچ پی نامیده می‌شود که در ادامه به طور کامل به معرفی آن می‌پردازیم.

کارتریج پرینتر اچ پی چیست؟

کارتریج پرینتر اچ پی چیست؟

معنی کلمه کارتریج اچ پی چیست؟

بسیاری از افراد تازه وارد در بازار دستگاه‌های اداری، برداشتی از کارتریج اچ پی نداشته و می‌خواهند. بدانند معنی کلمه کارتریج اچ پی چیست؟

قطعات مصرفی که مشتریان گرامی از قبیل درام ،بلید ،دولوپر یا کارتریج تونر از نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی  تهیه می کنند. کاملا اورجینال و با گارانتی رسمی نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی می باشند.در صورت نیاز به مواد مصرفی می توانید با نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی تماس گرفته تا قطعات مصرفی برای شما مشتریان گرامی ارسال گردد.

اگربخواهیم به صورت گرامری cartridge را برای شما معنی کنیم. باید بگوئیم cartridge در زبان انگلیسی معنای برابر با استوانه و یافشنگ دارد. معنایی به نسبت نزدیک، به کاربردی که در پرینتر دارد.

cartridge کارتریج پرینتر اچ پی چیست؟

حالا که با معنی کلمه cartridge چیست آشنا شدید، باید در مورد کاربرد کارتریج اچ پی در پرینتر اچ پی بدانید.

جوهر یا تونری که، عکس‌ها و اسنادرا برای شما چاپ می‌کند در کارتریج نگهداری می‌شود. به عبارت دیگر کارتریج اچ پی منبع نگهداری تونر یا جوهر پرینتر اچ پی شما است. همانطور کهدر ابتدای مقاله اشاره کردیم، برحسب پرینتری که انتخاب می‌کنید. کارتریج‌ها نیز به دو دسته لیزری و جوهری تقسیم می‌شوند. افراد آماتور در زمینه استفاده از پرینتر، اغلب اوقات تفاوتی بین کارتریج و جوهر یا تونر اچ پی درون آن قائل نیستند. و به اشتباه گمان می‌کنندکه این خود کارتریج اچ پی است که پروسه چاپ را انجام می‌دهد. نه ماده درون آن. شما باید بدانید که این تونر یا جوهر درون کارتریج اچ پی است که،عمل چاپ را انجام می‌دهد.

کارتریج پرینتر اچ پی چیست؟و چگونه کار می کند؟

تا به اینجا کارتریج  اچ پی را به دو دسته جوهری و لیزری تقسیم کردیم. حال به پاسخ پرسش کارتریج اچ پی چگونه کار می‌کند می‌پردازیم.

تمامی خدمات نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی در محل دستگاه تعمیر پرینتر اچ پی انجام می گردد.بعد از تماس شما مشتریان گرامی با نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی کارشناس نمایندگی تعمیر پرینتر .اچ پی کمتر از دوساعت در محل دفتر شما حاضر می گردد. و تمامی اشکالات دستگاه تعمیر پرینتر اچ پی که شما به کارشناس نمایندگی تعمیر کارتریججوهری یا جوهرافشان . فرایند چاپ را به وسیله ترکیب جوهر‌‌های مشکی و رنگی و سوزن‌های نازلی که روی هد پرینتر اچ پی قرار دارند انجاممی‌دهد.

در این پرینتر‌ها کارتریج اچ پی از طریق سوزن نازل، به صورت قطرات بسیار ریز روی کاغذ می‌آید. و به صورت پاششی عمل می‌کند و در واقعسیستم چاپ ترمال یا پیزو است. در سیستم ترمال جوهر ایجاد شده روی صفحه بر اثر حرارت ایجاد می‌شود. مانند کارکرد پرینترهایاچ پیسیستم پیزو حرارتی نیست. و جوهر ایجاد شده در این سیستم الکتریکی یا لرزشی است. مانند کارکرد پرینتر‌های اپسون. در پرینترهایلیزری کارتریج مغناطیسی کار می‌کند. پس از اینکه درام کارتریج اچ پی به وسیله لیزر باردار شد و تونر را جذب کرد. کاغذ با رد شدن از رویدرام در حال چرخش، تونر داغ شده را به خود جذب کرده. و طی یک سری عملیات مکانیکی عمل چاپ صورت می‌گیرد.

 بررسی تکنولوژی کارتریج پرینتر 

عناوین مورد بررسی:

 • انواع کارتریج اچ پی ( اصل، طرح، شارژی و …)
 • آشنایی با قطعه چیپست کارتریج اچ پی
 • بررسی انواع قطعات کارتریج اچ پی
 • آشنایی با عملکرد چاپ اچ پ

کارتریج استارتر اچ پی چیست؟

بعد از خرید پرینتر اچ پی جدید، متوجه می‌شوید که درون آن یک کارتریج نو قرار دارد. این کارتریج که اورجینال بوده، کارتریج استارتر نامداشته و تنها تفاوت آن با کارتریج‌های دیگر اچ پی این است. که حدودا ۴۰% آن پودر دارد. البته ظرفیت کارتریج استارتر بیشتر است ولی چون بهصورت اشانتیون روی دستگاه قرار دارد، full نیست.(کارتریج پرینتر اچ پی چیست؟) پس از اتمام کارتریج استارتر، اگر آن برای اولین بار شارژ شود ۱۰۰% شارژ شدهاست.

تفاوت کارتریج پرینترهای جوهرافشان اچ پی و پرینتر لیزری اچ پی:

اگر قصد خرید پرینتر اچ پی دارید، باید ابتدا کمی درباره مواد مصرفی و ملزومات پرینتر اچ پی بدانید. پرینتر لیزری انتخاب کنید یا جوهری، در هرصورت باید تفاوت کارتریج پرینتر‌های جوهرافشان اچ پیو پرینتر لیزری اچ پی را دانسته و با آگاهی خرید کنید. در ادامه، به معرفی برخی از اینتفاوت‌ها می‌پردازیم.

کارتریج های جوهرافشان اچ پی :

 1. ماده‌ای که درون کارتریج جوهرافشان اچ پی قرار دارد، به صورت مایع بوده و بر حسب جنسی که دارد به دو دسته دای و پیگمنت تقسیممی‌شود.
 2. بعد از چاپ جوهر بر روی کاغذ، سند به سرعت خشک شده و برای تثبیت نیازی به حرارت ندارد.
 3. بعد از باز شدن پلمپ کارتریج جوهریاچ پی ، باید به سرعت از آن استفاده کرد. در صورت عدم استفاده برای یک مدت طولانی به عنوان مثالیکماه، کارتریج خشک شده و دیگر قابل بازیابی نیست. با کارتریج خشک شده پرینتر اچ پی نیز دیگر پرینت نمی‌گیرد.
 4. کارتریج جوهریاچ پی ، در مقایسه با کارتریج لیزری اچ پی ، از ظرفیت کمتری برخوردار است.
 5. به دلیل ترکیب کارتریج مشکی با کیت سه رنگ اصلی پرینتر، سرعت چاپ در پرینترهای جوهری پایین است.
 6. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که، کارتریج جوهری اچ پی غیر قابل شارژ است. این فکر درست نیست، کارتریج جوهری نیز مانند کارتریجلیزری قابلیت شارژ دارد اما متخصصین به دلایل مختلفی این پروسه را توصیه نمی‌کنند. برای شارژ کارتریج جوهری اچ پی ، باید بدنه کارتریج اچ پی را با استفاده از سرنگ سوراخ کرد و آن را درون پرینتر قرار داد. اگر اینکار توسط افراد آماتور و بی تجربه صورت بگیرد، می‌تواند منجربه نشت جوهر درون پرینتر شود.

  کارتریج های جوهرافشان اچ پی :

  کارتریج های جوهرافشان اچ پی :

همانطور که در عکس کارتریج مشاده می‌کنید در کارتریج های جوهر افشان اچ پی ، سه رنگ اصلی به همراه یک رنگ سیاه وجود دارد.(کارتریج پرینتر اچ پی چیست؟)

همانطور که اشاره کردیم سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد در کیت رنگی کارتریج جوهری اچ پی وجود دارد. همچنین به همراه آن‌ها یک رنگ سیاهنیز هست که می‌توانید از آن برای چاپ متون یا تصاویر با رنگ مشکی استفاده کنید.

بعضی از چاپگرهای جوهرافشان اچ پی ، از ترکیب سه رنگ اصلی که نام برده شد، رنگ مشکیِ مرکبی به وجود می‌آورند. این رنگ برای نوشتنمتن مناسب نیست، زیرا که متون را به صورت سبز و یا آبی نشان می‌دهد.

در بیشتر پرینترهای جوهرافشان قدیمی اچ پی ، سه رنگ اصلی کارتریج‌ به یکدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یکی از آن‌ها شما مجبوربه تعویض هر سه رنگ بودید. اما امروزه این سه رنگ در پرینترهای جوهرافشان، به صورت جداگانه استفاده می‌شود.

به طور معمول بیشتر پرینترهای جوهرافشان اچ پی از چهار رنگ اصلی تشکیل شده‌اند. اما اگر شما به یک چاپ حرفه‌ای مانند چاپ عکس نیازدارید، بهتر است از شش رنگ مجزا، علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی، که دارای یک رنگ قرمز روشن و آبی روشنباشد استفادهکنید. چرا که این ترکیب در ایجاد تصاویر با رنگ‌های طبیعی بهتر عمل می‌کند.

همانطور که در عکس کارتریج مشاده می‌کنید در کارتریج های جوهر افشان اچ پی ، سه رنگ اصلی به همراه یک رنگ سیاه

همانطور که در عکس کارتریج مشاده می‌کنید در کارتریج های جوهر افشان اچ پی ، سه رنگ اصلی به همراه یک رنگ سیاه برای کیفیت بیشتر چاپگرهای جوهری سه رنگ مکمل نیز به همراه سه رنگ اصلی وجود دارند.

کارتریج های لیزری اچ پی :

مواد مصرفی کارتریج‌های لیزری اچ پی به صورت پودری بوده و جنس ساختاری که دارد. بر حسب کمپانی سازنده کارتریج اچ پی متفاوت است.

 1. در پرینتر لیزریاچ پی ، پودر برای ثبات روی کاغذ نیاز به گرما و حرارت دارد.
 2. کارتریج لیزری اچ پی به نسبت کارتریج جوهری اچ پی از طول عمر و ظرفیت بیشتری برخوردار است. کارتریج جوهری اچ پی را نباید در معرض نور آفتاب ودر مکان‌هایی گرم قرار داد.
 3. پرینتر‌های لیزری اچ پی از سرعا چاپ بسیار بالایی برخودار هستند.
 4. کارتریج لیزری اچ پی قابل شارژ است.

پرینتر‌های لیزری اچ پی بر حسب نوع کارتریج اچ پی به دو دسته پرینتر رنگی و پرینتر تک رنگ تقسیم می‌شوند. پرینتر‌های تک رنگ اچ پی ، تنها از کارتریجمشکی اچ پی استفاده می‌کنند. این در حالیست که پرینتر‌های رنگی لیزری اچ پی ، چهار رنگ اصلی را به کار می‌برند.

قطعات کارتریج لیزری اچ پی 

کارتریج های لیزری اچ پی از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند. که به شرح زیر است:

 • درام کارتریج اچ پی
 • مگنت کارتریج اچ پی
 • بلید کارتریج اچ پی
 • فوم رول کارتریج اچ پی
 • چیپست کارتریج و … اچ پی

چه زمانی باید کارتریج اچ پی را تعویض کنیم؟

اکثر مشکلاتی که در پرینتر و فرایند چاپ اچ پی مشاهده می‌کنید. به تونر و کارتریج اچ پی ارتباط دارد. بنابراین بهتر است با مشاهده چاپ کمرنگ ویا عدم پرینت گرفتن پرینتر به سرعت برای تعویض و یا شارژ کارتریج اچ پی اقدام کنیدحالا سوال اینجاست که تفاوت شارژ کارتریج اچ پی و تعویضکارتریج اچ پی با یکدیگر چیست؟

در پاسخ باید بگوئیم که، کارتریج شارژ شده اچ پی توسط متخصص مجدد بررسی و همان کارتریج اچ پی با تعویضقطعاتی مانند درام و چیپست احیا می‌شوداما تعویض کارتریج اچ پی به معنای این است. که کارتریج اصل یا طرح جدیدی را خریداری کرده وجایگزین کارتریج قبلی کنیم.

اگر از کاربرانی هستید که به جای خرید کارتریج اصل یا طرح اچ پی ، شارژ کارتریج اچ پی را انتخاب می‌کنید باید بدانید. که بعد از هر بار شارژ،کیفیت کارتریج افت کرده و از کیفیت چاپ می‌کاهد. اگر از کارتریج اصل استفاده می‌کنید. قادر هستید در حدود پانزده الی سی بار شارژ کارتریج را انجام دهید.

این رقم برای کارتریج‌هایطرح به حدود دوازده بار می‌رسد، کیفیت شارژ و تونر ریخته شده درون پرینتراچ پی ، هرگز به اندازه تونر اولیه در کارتریج اصل و طرح نخواهدرسید.

شارژ کارتریج اچ پی چیست؟

کارتریج اچ پی را می‌توان از قطعات اصلی پرینتر دانست، زیرا بدون این قطعه پرینتر پرینت نخواهد گرفت و از کار خواهد افتاد.

در عین حالمی‌توان کارتریج اچ پی را از قطعات مصرفی این دستگاه نیز دانست زیرا، مواد مصرفی پرینتر اچ پی شما بعد از مدتی استفاده از دستگاه تمام شدهو باید به فکر جای جایگزینی برای آن باشید.

برای حل این مشکل دو راه پیش روی شما قرار دارد، اولین راه برای تجدید کارتریج پرینتراچ پی ،خرید کارتریج اصل و تعویض آن با کارتریج اچ پی تمام شده است. کارتریج اصل از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، به همان نسبت قیمتبیشتری هم دارد.

بنابراین خرید کارتریج اصل هزینه بیشتری برای شما داشته و ممکن است در طی یک سال، هزینه خرید کارتریج پرینتر اچ پی از قیمت خرید پرینتر نیز بیشتر شود.

راه دوم برای تمدید کارتریج پرینتر اچ پی ، شارژ کارتریج بوده که بیشتر در پرینترهای لیزری انجام می شود چرا که در پرینترهای جوهر افشان،شارژ کارتریج اچ پی ممکن است باعث آسیب به دستگاه شما شود.

حال برای عده‌ای از کاربران این پرسش پیش می‌آید که شارژ کارتریج اچ پی چیست؟

شما می توانید کارتریج پرینتر خود را بسته به کیفیت تونر شارژ، برند دستگاه و نوع پرینتری که دارید به دفعات مشخصی شارژو بدون خرید کارتریج جدید دوباره از همان کارتریج اچ پی استفاده و در هزینه های خودتان صرفه جویی کنید.

شارژ‌ کارتریج اچ پی در برندها و کیفیت های متنوعی در بازار موجود هستند. هر قدر کیفیت تونر کارتریج شارژ شده شما بیشتر

باشد، پرینت باکیفیت تری خواهید داشت.

شارژ کارتریج اچ پی در مرکز فالنیک توسط کارشناسان با تجربه انجام می‌شود، برای شارژ کارتریج در مرحله اول کارتریج سرویس کاملمی‌شود و پودر موجود کاملا تخلیه می‌شود. سپس توسط بهترین پودر مجدد شارژ شده و پس از آن توسط دستگاه موجود تست خواهدشد، در کارتریج‌ها پس از شارژ ممکن است به کیفیت دلخواه نرسیم و همچنان کیفیت کارتریج  پایین باشد که با تعویض قطعه این مشکلحل خواهد شد و این موضوع کاملا تجربی است که کدام قطعه نیاز به تعویض دارد.

هر کارتریج اچ پیچند برگ پرینت میگیرد؟

هر کارتریج اچ پی چند برگ پرینت میگیرد؟ در پاسخ باید بگوئیم که تعداد پرینت در هر کارتریج، به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

هر کارتریج اچ پی شامل اجزا و بخش‌های مختلفی است، که با کارکرد درست خود فرایند چاپ را ممکن می‌کنند.

اگر عمر مفید هر یک از این قطعات رو بهاتمام باشد، می‌تواند روی کارکرد کارتریج اچ پی تاثیر منفی بگذارد. لازم به ذکر است که باید، قبل از خرید هر کارتریج اچ پی ابتدا ظرفیت آن را درنظر گرفته و سوالات خود را از مشاور خرید بپرسید.

برای اینکه کارتریجی با بهترین کیفیت را تهیه کنید، باید از فروشگاه‌ها و مراکزآنلاین مطمئن خرید کنید.

نگهداری کارتریج پرینترهای اچ پی Inkjet به چه صورت است؟

زمانی که کارتریج اچ پی به اتمام می‌رسد و یا در حال تمام شدن است، اگر به آن رسیدگی نشود ممکن است به سرعت خشک شده و دیگر قابلپر کردن نباشد. در این صورت هزینه شما نیز دو برابر می‌شود. پس بهتر است قبل از به اتمام رسیدن کارتریج آن را از پرینتر اچ پی خارج کردهو به صورت زیر بسته‌بندی کنید و جهت شارژ به متخصص مرتبط ارسال کنید:

لوازم مورد نیاز جهت بسته‌بندی:

 1. یک عدد کیسه پلاستیکی زیپ دار (زیپ لاک)
 2. یک نوار باریک (۳۰ در ۲ سانتیمتر) از پارچه کرکی یا کاغذ کاهی نسبتا کلفت یا دستمال کاغذی کلفت
 3.  یک عدد کش حلقه ای

برای بسته‌بندی اقدامات زیر را انجام دهید:

 1.  کارتریج خالی را از پرینتر خارج کنید.
 2. نوار باریک را چند تا کنید تا به اندازه طول حدود ۳ سانتیمتر کوچک شود. آن را کمی خیس کنید.
 3.  کارتریج و نوار خیس شده را در یک پلاستیک قرار دهید. به این نکته توجه کنید که نوار خیس شده کافی است به بدنه کارتریج بچسبد ونباید هیچگونه تماسی با هد چاپ یا قسمت‌های جوهری کارتریج داشته باشد. وظیفه این نوار خیس، مرطوب نگه داشتن داخل پلاستیکاست.
 4.  کیسه را بسته و آن را خوب ببندید.
 5.  با کش دور پلاستیک را مهار کنید. ۶هرچه سریعتر نسبت به شارژ آن اقدام کنید. گفتنیست در صورتی که نتوانستید کارتریج را بهموقع شارژ کنید باید نوار کاغذی استفاده شده را حداقل هفته‌ای یک بار به طور مجدد خیس کنید.

برای خرید کارتریج اچ پی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر قصد خرید پرینتر اچ پی دارید، قبل از هرچیز باید به نوع جوهر کارتریج اچ پی آن توجه داشته باشید. چرا که با دانستن نکاتی در مورد کارتریج پرینتر اچ پی مورد نظر، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته و در بسیاری از هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

اگر پرینتر شما قابلیت چاپ اسناد سیاه و سفید دارد، بهتر است از جوهر سیاه رنگ استفاده کنید. چرا که با این کار، در مصرفکارتریج رنگی و سایر هزینه‌های مربوط به کارتریج اچ پی صرفه جویی خواهید کرد.

برای خرید کارتریج اچ پی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای خرید کارتریج اچ پی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای چاپ متن به صورت سیاه و سفید از جوهر سیاه استفاده کنیم نه جوهر رنگی، این کار در مصرف جوهر شما صرفه جویی خواهدکرد.

 اگر شما هم به حفظ محیط زیست اهمیت می‌دهید، بهتر است از کارتریج‌های بازیافتی استفاده کنید.

از نکات مهمی که هنگام خرید کارتریج اچ پی باید در نظر داشته باشید، اطمینان از هماهنگی و سازگاری آن با پرینتر اچ پی

شما است.

بعضی جوهر ها بسیار گران بوده و با بررسی کامل بازار پرینتر اچ پی درمی یابید که قیمت خرید کاتریج جوهر اچ پی پرینترتان با خرید یک مدل جدیدپرینتر اچ پی به همراه جوهر اختلاف کمی دارد . در این صورت اقتصادی ترین راه آن است که پرینتر اچ پی خود را عوض کنید .اغلب اوقات کاربرانپرینتر‌های اچ پی جوهرافشان به این مشکل می‌خورند، پس قبل از خرید پرینتر اچ پی ابتدا در مورد کارتریج اچ پی آن دقت کنید.

بیشتر کارتریج‌ها جهت کسب رضایت مشتری دارای ضمانت‌نامه هستند و تنها راه برای ارجاع دوباره کالا برای گارانتی شدن، در دستداشتن برگه اصلی خرید، بسته کارتریج و اطلاعات ضمانت‌نامه است.

خدمات شارژ Tamircopy.com

بهترین قیمت شارژ کارتریج اچ پی را برای بهترین کیفیت آن بخواهید، ۲۵ بار شارژ کارتریج اچ پی در Tamircopy.com معادل یک بار خرید کارتریج اچ پی است. اینکیفیت را مقایسه کنید.

پس از پایان تعمیرات دستگاه پرینتر اچ پی  شما مشتری گرامی توسط کارشناس نمایندگی پرینتر اچ پی کارشناس نمایندگی پرینتر اچ پی به شما فاکتور نمایندگی پرینتر اچ پی را همراه با ضمانت نامه رسمی نمایندگی پرینتر اچ پی ارائه می دهد.گارانتی تعمیراتی نمایندگی پرینتر اچ پی شامل تمامی قطعات تعویض شده در فاکتور می باشد که بیست هزار برگ از کنتور بعد از تعمیر الی شش ماه گارانتی تعویض قطعات دارد و نمایندگی پرینتر اچ پی در صورت هرگونه اشکال در دستگاه پرینتر اچ پی بعد از تعمیرات نمایندگی پرینتر اچ پی موظف است بدون هیچ گونه هزینه رفع ایراد کند.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

Tags: , , , ,